Article Tools

Font size
+
Share This
EmailFacebookTwitter

The Elk Lake boys swimming team got back on track with a 115-56 victory over Wallenpaupack on Tuesday, Feb. 7, in a Lackawanna League meet before cruising to a 116-36 win against Sayre on Friday in an exhibition meet.

The wins improved the Warriors to 6-2 overall and 5-2 in the division, good for third place in the Lackawanna League.

The girls team lost 103-65 to Wallenpaupack to fall to 3-5 in the division but picked up its fourth win with an 82-66 victory against Sayre.

Against Sayre, senior Austin Dolaway won the 200 free, senior Zach Mead placed first in the 50 free, junior Nathan Grosvenor won the 100 fly, senior Mike Pettit won the 500 free, sophomore Kale Decker won the 100 backstroke and freshman Mario Mallo placed first in the 100 breaststroke.

For the Lady Warriors, junior Lydia Ofalt won the 200 free and 100 free, senior Miranda Decker won the 500 free and senior Cami Perry placed first in the 100 backstroke.

For the Warriors against ‘Paupack, Pettit won the 200 free and 100 free, Decker placed first in the 200 IM and 500 free, Dolaway won the 50 free and 100 fly, Mallo won the 100 breaststroke and Mead placed first in the 100 backstroke.

On the girls’ side, Ofalt won the 200 free and the 100 breaststroke and freshman Megan Bosscher won the 500 free.

Boys: Elk Lake 116, Sayre 36

200 medley relay: 1. Elk Lake (Kale Decker, Colin Spellman, Nathan Grosvenor, Mario Mallo), 2:04.69; 2. Elk Lake (Owen Brewer, Zach Grosvenor, Justin Grosvenor, Chris Masydar), 2:19.02.

200 free: 1. Austin Dolaway (EL), 1:59.53; 3. J. Grosvenor (EL), 2:08.44.

200 IM: 1. Caleb McClelland (S), 2:18.66; 2. Decker (EL), 2:23.84; 3. N. Grosvenor (EL), 2:24.40.

50 free: 1. Zach Mead (EL), 24.88; 2. Mike Pettit (EL), 25.50; 3. Z. Grosvenor (EL), 27.96.

Diving: 1. Jake Werle (EL).

100 fly: 1. N. Grosvenor (EL), 1:05.31; 2. Z. Grosvenor (EL), 1:21.41.

100 free: C. McClelland (S), 50.86; 2. Dolaway (EL), 53.55; 3. Mallo (EL), 59.43.

500 free: 1. Pettit (EL), 5:29.11; 2. Z. mead (EL), 5:41.24.

200 free relay: 1. Elk Lake (Dolaway, Decker, Mead, Pettit), 1:41.11; 2. Elk Lake (J. Grosvenor, Z. Grosvenor, Spellman, Masylar), 1:58.78.

100 back: 1. Decker (EL), 1:08.74; 23. Brewer (EL), 1:11.24.

100 breast: 1. Mallo (EL), 1:15.62.

400 free relay: 1. Elk Lake (Pettit, N. Grosvenor, Mead, Dolaway), 3:48.10; 2. Elk Lake (J. Grosvenor, Masylar, Brewer, Mallo), 4:29.51.

Girls: Elk Lake 82, Sayre 66

200 medley relay: 1. Elk Lake (Cami Perry, Lydia Ofalt, Louise Thompson, Samantha Hunsinger), 2:08.53.

200 free: 1. Ofalt (EL), 2:12.23; 3. Lizzy Lyden (EL), 2:39.15.

200 IM: 1. Jillian Shay (S), 2:36.73; 2. Hunsinger (EL), 3:08.21.

50 free: 1. Kayla Kittle (S), 27.08; 2. Thompson (EL), 27.58; 3. Perry (EL), 29.21.

100 fly: 1. Kittle (S), 1:11.14; 2. Thompson (EL), 1:15.12; 3. Megan Bosscher (EL), 1:20.67.

100 free: 1. Ofalt (EL), 59.25.

500 free: 1. Miranda Decker (EL), 6:46.49; 3. Alyssa Dovin (EL), 8:20.49.

200 free relay: 1. 1. Sayre, 1:55.15; 2. Elk Lake (Thompson, Lyden, Hunsinger, Bosscher), 2:03.64.

100 back: 1. Perry (EL), 1:11.23; 2. Decker (EL), 1:25.32.

100 breast: 1. Jillian Shay (S), 1:24.57; 2. Bosscher (EL), 1:29.88; 3. Lyden (EL), 1:30.02.

400 free relay: 1. Elk Lake (Perry, Decker, Bosscher, Ofalt), 4:44.41.

Boys: Elk Lake 115, Wallenpaupack 56

200 Medley Relay: 1. Elk Lake (Kale Decker, Colin Spellman, Nathan Grosvenor, Mario Mallo), 2:02.87; 3. Elk Lake (Zach Grosvenor, Jake Werle, Owen Brewer, Chris Masylar), 2:30.07.

200 Free: 1. Mike Pettit (EL), 1:57.66; 2. Mead (EL) 1:57.65.

200 IM: 1. Decker (EL), 2:23.46; 2. N. Grosvenor (EL), 2:26.24.

50 Free: 1. Dolaway (EL), 24.85; 3. Brewer (EL), 28.12.

Diving: 1. Jake Werle (EL).

100 Fly: 1. Dolaway (EL), 1:04.97; 3. Z. Grosvenor (EL), 1:20.39.

100 Free: 1. Pettit (EL), 53.74; 3. N. Grosvenor (EL), 57.22.

500 Free: 1. Decker (EL), 5:50.08; 2. Brewer (EL), 6:14.214.

200 Free Relay: 1. Elk Lake (N. Grosvenor, Mallo, Spellman, Pettit), 1:44.91; 3. Elk Lake (Mead, Decker, Masylar, Dolaway), 1:51.26.

100 Back: 1. Mead (EL), 1:05.8; 2. Z. Grosvenor (EL), 1:21.93.

100 Breast: 1. Mallo (EL), 1:17.27; 3. Spellman (EL), 1:22.15.

400 Free Relay: 1. Elk Lake (Pettit, Brewer, Mead, Dolaway), 3:46.55; 3. Elk Lake (Z. Grosvenor, Masylar, Werle, Mallo), 4:54.00.

Girls: Wallenpaupack 103, Elk Lake 65

200 Medley Relay: 1. Wallenpaupack, 2:08.55; 3. Elk Lake (Miranda Decker, Lizzy Lyden, Megan Bosscher, Samantha Hunsinger), 2:28.15.

200 Free: 1. Lydia Ofalt (EL), 2:11.21; 3. Lyden (EL), 2:40.01.

200 IM: 1. Cailin Campbell (WAL), 2:23.82; 2. Bosscher (EL), 2:48.62.

50 Free: 1. Kara Campbell (WAL), 26.28; 2. Louise Thompson (EL), 27.49.

100 Fly:1. Kristen Denniston (WAL), 1:16.65; 2. Decker (EL), 1:24.49.

100 Free: 1. Campbell (WAL), 56.95; 2. Thompson (EL), 1:02.69.

500 Free: 1. Bosscher (EL), 6:32.38.

200 Free Relay: 1. Wallenpaupack, 1:15.35; 2. Elk Lake (Ofalt, Cami Perry, Lyden, Thompson), 1:53.81.

100 Back: 1. Campbell (WAL), 1:09.41; 2. Perry (EL), 1:12.11.

100 Breast: 1. Ofalt (EL), 1:20.45; 3. Lyden (EL), 1:29.77.

400 Free Relay: 1. Elk Lake (Thompson, Bosscher, Perry, Ofalt), 4:27.84.