Tunkhannock Area’s Jack Tidball and Morgan Phillips both qualified for the PIAA championships in Shippensburg after competing in the District 2 Class AAA Track and Field Championship meet at Scranton Memorial Stadium on Monday.

Tidball finished the 3200 run in second place at 9:26.01, 23 seconds behind Dallas rival Dominic DeLuca, who set the meet record with a 9:03.54.

Phillips earned gold in the shot put with a 32-10½, edging out Berwick’s Olivia Seely’s 31-10½.

The Tunkhannock boys’ team finished in 13th place overall with 23.5 points. Delaware Valley earned its first district team title with 88½ points, while Wyoming Valley West finished in second with 75 points and Scranton Prep in third with 64½.

For the Tigers, Brett Stage took third in the high jump with a 5-09 and Carson Ayers took fifth in the 1600 run and teamed up with Ben Siegel, Jacob Toczko and John Loomis to finish third in the 4x800 relay.

Toczko also earned a 10th place finish in the 3200 run while Siegel took ninth in the 800 run.

Michael Taylor finished ninth for the Tigers in the 100 meter dash and Stefen Sehne took 10th in the pole vault.

On the girls’ side, the Lady Tigers finished in a tie for 12th overall with 18 points. Pittston Area won its first team title since 1988 with 104.7 points, while Dallas and Hazleton Area finished out the top-three with 82 and 70 points, respectively.

Maggie Toczko finished third in the 3200 meter run with a 11:15.02 and Erin Rome finished in seventh with a 11:59.16. Cheyenne Brown also earned an 11th place finish in the long jump.

 

BOYS RESULTS

 

Team standings: Delaware Valley 88.5; Wyoming Valley West 75; Scranton Prep 64.5; Pittston Area 54; Dallas 49; Coughlin 48; Wallenpaupack 45; North Pocono 43; Hazleton Area 40; Valley View 38; Abington Heights 34; Scranton 34; Tunkhannock 23.5; Western Wayne 22; Honesdale 13.5; West Scranton 13; Wyoming Area 7; Crestwood 6; Berwick 4.

3200 Relay: 1. Scranton Prep, 8:12.41, 3. Tunkhannock (Carson Ayers, Ben Siegel, Jacob Toczko, John Loomis), 8:17.10.

Long: 1. Bunch (WVW), 21-5, 19. Brett Stage (T), 19-03.75.

110 hurdles: 1. Bunch (WVW), 14.95.

100 dash: 1. Payne (DV), 11.04.

High jump: 1. Acoveno (DV), 6-3, 3. Stage (T), 5-09.

Discus: 1. Khalife (COU), 164-5, 20. Tim Mackiw (T), 105-11.

Javelin: 1. Solfanelli (SP), 193-7, 14. Peter Horger (T), 143-04.

1600 run: 1. DeLuca (DAL) 4:20.76, 5. Carson Ayers (T), 4:36.20.

400 dash: 1. Harth (PA), 49.34, 14. Marquis Gough (T), 53.53, 22. Eric Stamer (T), 54.83.

400 relay: 1. Scranton, 43.55.

Triple jump: 1. Bunch (WVW), 44-8¼, 17. Daniel Shurtleff (T), 39-09.75.

300 hurdles: 1. Patrick (WVW), 40.84, 27. Bryce Steele (T), 46.84, 28. Corby Reed (T), 46.95.

Shot put: 1. Khalife (COU), 51-2, 22. Mackiw (T), 32-11.

800 run: 1. Myers (HAZ), 1:59.38, 9. Siegel (T), 2:04.47, 33. Loomis (T), 2:12.40.

200 dash: 1. Payne (DV), 21.90.

3200 run: 1. DeLuca (DAL), 9:03.54 (meet record), 2. Tidball (T), 9:26.01, 10. Toczko (T), 10:08.42, 16. Loomis (T), 10:36.91.

Pole vault: 1. Wilkes (VV), 15-0 (meet record), 10. Stefen Sehne (T), 10-09.

1600 relay: 1. Pittston Area, 3:24.96, 18. Tunkhannock (Gough, Connor Helsel, Shurtleff, Stamer), 3:44.24.

 

GIRLS RESULTS

 

Team standings: Pittston Area 104.7; Dallas 82; Hazleton Area 70; Coughlin 68.4; Wallenpaupack 62; North Pocono 49; Abington Heights 44; Wyoming Area 37; Western Wayne 30.5; Scranton Prep 30.2; Crestwood 26; Delaware Valley 18; Tunkhannock 18; Valley View 17; Berwick 16; West Scranton 14; Honesdale 11.2; Scranton 4.

3200 relay: 1. Wallenpaupack, 9:25.66 (meet record), 15. Tunkhannock (Megan Manglaviti, Alexa Prebola, Taylor Schultz, Maggie Toczko), 12:49.78.

Triple jump: 1. Giambra (PA), 37-4¼, 31. Ellie Kuzma (T), 29-01.50.

100 hurdles: 1. Bourdeau (COU), 15.30.

100 dash: 1. Bourdeau (COU), 12.40.

Javelin: 1. Merkel (HAZ), 134-8.

1600 run: R. Rome (DAL), 5:01.47, 24. Prebola (T), 6:01.82.

Pole vault: 1. Bennett (CRE), 10-6, 14. Ashley Dunn (T), 7-06.

High jump: Katie Kravitsky (DAL), 5-5 (ties meet record), 13. Meg. Manglaviti (T), 4-07, 18. Cheyenne Kasmierski (T), 4-07.

400 dash: 1. Mimnaugh (PA), 57.58 (meet record), 26. Haley Melan (T), 1:07.62.

Discus: 1. Derrick (HON), 108-6, 22. Cailyn VanHouten (T), 67-04.

400 relay: 1. Coughlin, 49.22 (meet record), 15. Tunkhannock (Sarah Ross, Kuzma, Cheyenne Brown, Kayla Sholes), 54.13.

300 hurdles: 1. Bourdeau (COU), 45.39, 19. Lindsay Heck (T), 51.29, 22. Morgan Manglaviti (T), 51.42, 32. Kailyn Mikula (T), 53.95.

800 run: 1. Mimnaugh (PA), 2:18.87.

Shot put: 1. Morgan Phillips (T), 32-10½.

Long jump: 1. Giambra (PA), 17-10¾, 11. Brown (T), 15-11, 26. Melan (T), 13-09.25.

200 dash: 1. Stevenson (WAL), 25.35.

3200 run: 1. Rome (DAL), 10:56.47, 3. Toczko (T), 11:15.02, 7. Erin Rome (T), 11:59.16.

1600 Relay: 1. North Pocono, 3:58.57 (meet record), 16. Tunkhannock (Melan, Heck, Sholes, Mo. Manglaviti), 4:31.02.